5/30 Real Bride Holly: We Can Dance If We Want To …

We may earn money or products from the companies mentioned in this post. By clicking on the links and making a purchase, you're helping to support the site so we can keep bringing you badass ideas.

Novelty socks available from Etsy seller shopsockprints

As I may have mentioned already, my partner, bless him, has been wonderfully supportive and helpful throughout the entire process of planning our wedding. This has transpired despite my occasional failures to delegate, as I wrote about in my last post. He’s also been extremely chill about pretty much everything that’s been suggested.

Whereas, his list of must-haves for the wedding were limited to:

a) A wedding happens

b) I’m there

As the months progressed and plans materialized, he presented me with two more requests:

c) A late-night poutine bar

and

d) A choreographed first dance

Sadly, our caterer was not able to make the late-night poutine bar happen for any kind of reasonable cost — apparently renting and operating a deep-fryer on site was going to cost us nearly a grand, which we both conceded was way too much. I was bummed, though, he’s agreed to so much of my insane demands, that I was determined to accommodate the second: A choreographed first dance.

Problem is, I am possibly the world’s worst dancer of all time. I have zero rhythm, and even less awareness of where my limbs are in space. I find even the most basic steps to tax all of my concentration.

Evan’s parents had him in dance lessons as a child, and dang does the guy ever know how to move. So, I knew it was going to be an uphill battle for sure, but also a wonderful fun thing we could do together, and (maybe?) be proud of. I finally sat down last week and did some Googling to see how much professional dance lessons and choreography costs and OH MY GOD.

Mind you, I don’t begrudge professional dancers for charging what they do for their services — they are insanely talented and deserve it. However, it costs nearly as much as the DJ and the finished product will only last one song. I’d pay for it in a heartbeat if I had the means, but, dang, I don’t think we do.

So, I’m considering some more options:

Take a group class?

Try a Youtube tutorial?

I’m not sure yet, but I will hopefully figure out a solution soon that makes all of us (and our bank account) happy.

Any tips? Share in the comments!